Πολιτική

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στην Ιταλία επί της Φιορεντίνα

Ιστορική νίκη-θρίαμβο πέτυχε ο ΠΑΟΚ στη Φλωρεντία, επικρατώντας της Φιορεντίνα με 3-2 σε έναν αγώνα με συναρπαστική εξέλιξη, πολλές φάσεις  και σπουδαίες χαμένες ευκαιρίας για γκολ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται πλέον ένα βήμα από την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Europa League.

O ΠAOK προηγήθηκε 2-0 πριν ακόμη συνπληρωθεί το πρώτο ημίωρο. Ισοφαρίστηκε σε 2-2 στις αρχές του β' ημιχρόνου και κατάφερε να νικήσει με ένα γκολ του Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις

Μόλις στο 5' ο "δικέφαλος"άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ  του Σάκχοφ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αδυναμία και τραγικό λάθος της ιταλικής άμυνας.

Στο 8' πλησίασε  κοντά σε δεύτερο τέρμα, όταν δυνατό σουτ του Ροντρίγκες χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Λετσερίνι. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έφτασε κοντά σε δεύτερη επιτυχία στο 18', αλλά το σουτ από καλή θέση δεν αιφνιδίασε τον Λετσερίνι, που έσωσε την εστία του.

Μετά το 15' η Φιορεντίνα ανέβασε στροφές, βγήκε δυναμικά στην επίθεση. και έχασε τρείς μοναδικές ευκαιρίες. Ειχε δυο δοκάρια σε σουτ των Μπερναντέσκι και Κριστόφορο και μια κραυγαλέα ευκαιρία τμε τον Μπάντελι.

Δυο λεπτά αργότερα σουτ του Βετσίνο έφερε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια στο έδαφος, χωρίς να περάσει την γραμμή τέρματος. Στο 25' ο Μπαμπακάρ έστρωσε στον Μπαντέλι, κι εκείνος έχασε εξαιρετική ευκαιρία απέναντι από τον Μπρκιτς πλασάροντας άουτ από θέση... αναπνοής.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον ρυθμό και τον έλεγχο του αγώνα και στο 26' ο Κάμπος διπλασίασε τα τέρματα, βάζοντας "φωτιά" στο "Αρτέμιο Φράνκι".

Το γκολ αυτό ξύπνησε τους Ιταλούς που στο 32' με σουτ του Μπερναντέσκι μείωσαν σε 1-2.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ. Στο 50' η Φιορεντίνα ισοφάρισε με σουτ του Μπουμπακάρ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε αδράνεια του Κρέσπο. Λίγο αργότερα στο 51' ο Ροντρίγκες έχασε μοναδική ευκαιρία αδυνατώντας να στείλει την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του Λετσερίνι.

Στο 60' η Φιορεντίνα πλησίασε σε τρίτο γκολ με τον Κιέζα, που ελίχθηκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά σούταρε άουτ.

Η Φιορεντίνα είχε πάρει πλέον την πρωτοβουλία, έπαιζε επιθετικά και πίεζε τον ΠΑΟΚ, στην περιοχή του οποίου εφτανε τακτικά και με αξιώσεις. Το παιχνίδι έγινε ανοιχτό σε κάθε ενδεχόμενο και ο ΠΑΟΚ με την τακτική των αντεπιθέσεων προσπαθούσε να βγει μπροστά. Σε μια από αυτές τις αντεπιθέσεις στο 76' πλησίασε στο γκολ με τον Τιάμ, αλλά δεν ήταν εύστοχος. Ακόμα στο 80' σουτ γωνιακό του Πέλκα μπλόκαρε ο Λετσερίνι και κράτησε το 2-2.

Όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε ό,τι δεν είχε κάνει ως τότε. Με μια εξαιρετική κίνηση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή της ιταλικής ομάδας και με σουτ «κεραυνό» κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Λετσερίνι για να γράψει το 2-3

Διαιτητής: Στέφαν Κλόσνερ (Ελβετία)

Κίτρινες κάρτες: Κρέσπο, Λέοβατς. Πέλκας.

Φιορεντίνα: Λετσερίνι, Τόμοβιτς, Αστόρι, Ροντρίγκες, Μίλιτς (51' Κιέζα), Κριστόφορο (66' Σάντσεζ), Μπάντελι, Τέγιο (83' Ιλισιτς), Βεσίνο, Μπερναρντέσκι και Μπαμπακάρ.

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Σακχόφ (83' Μυστακίδης) , Κάνιας, Ροντρίγκες, Κάμπος (71' Πέλκας) και Κουλούρης (61' Τιάμ}.