Πολιτική

Πέρασε ο Άρης, 0-0 με Βέροια

Στη λευκή ισοπαλία (0-0) έμειναν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης και η Βέροια, με τους Θεσσαλονικείς να προκρίνονται με αυτόν τον βαθμό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο παιχνίδι η Βέροια απείλησε πρώτη με το σουτ του Μελικιώτη στο 6΄ για να απομακρύνει ο Αναγνωστόπουλος. Στο 22΄ ήρθε η απάντηση για τον Άρη με το σουτ εκτός περιοχής από τον Ντόγο και τον Καντιμοίρη να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ στο 23΄ μπλόκαρε το αδύναμο σουτ του Παυλίδη. Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου υπήρξαν μόνο τα άστοχα σουτ των Κάλβο στο 27΄, Βουτσιά στο 34΄ και στο 36΄ του Παυλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο σουτ ήρθε από τον Ανάκογλου στο 50΄ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο δίλεπτο 53΄ και 54΄ ο Άρης θέλησε να απειλήσει με το πλασέ του Καπνίδη αλλά ο Ασίγκμπα παραχώρησε το κόρνερ όπως και το παραχώρησε αν και δύσκολα ο Καντιμοίρης από την προσπάθεια του Ντόγου. Στο 75΄ είχαμε σουτ του Μίλιεβιτς όπου η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Αναγνωστόπουλου που ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Τσουμάνης, Καράμπελας ((46′ Ιντζίδης), Μπούρμπος, Ρόβας, Γκεράο, Ντόγος (63΄ Τζανακάκης, Ανάκογλου, Βουτσιάς, Παυλίδης ((46′ Μιλούνοβιτς), Καπνίδης.

Βέροια (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Καλί (61΄ Δόρης, Μελίσσης ((46′ Μαυριάς), Βασιλαντωνόπουλος, Παπαστεριανός, Μαρτίνες, Λινάρδος, Μεληκιώτης, Χαροντάκης, Κάλβο ((46′ Ασίγκμπα), Μίλιεβιτς.