Nations League: Η Ελλάδα νίκησε και (σ)την Ιρλανδία

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο Nations League πέτυχε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου, επικρατώντας στο Δουβλίνο επί της Ιρλανδίας με 2-0.

Με υψηλό ηθικό και εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της βάζει τώρα πλώρη για την πρώτη θέση στον όμιλο, η οποία θα κριθεί στο ματς με την Αγγλία, που θα γίνει στο Γουέμπλεϊ στις 10 Οκτωβρίου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιραμένο και μάλλον άτεχνο. Στο δεύτερο μέρος η εθνική μας ανέβασε την απόδοση της, κυριάρχησε στο γήπεδο  και επικράτησε δίκαια.

Η Ελλάδα προηγήθηκε στο 50΄με αριστουργηματικό πλασέ του Ιωαννίδη από το ημικύκλιο της περιοχής,

Το 0-2 έγινε στο 87΄ από τον Τζόλη, που πήρε κάθετη μπαλιά του Μπακασέτα στην πλάτη της ιρλανδικής άμυνας, ντρίπλαρε έναν αμυντικό και πλάσαρε στην αριστερή γωνία.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κέλεχερ, Ο' Σέι, Ομομπαμιντέλε (74’ Ντόχερτι), Κόλινς, Μπρέιντι, Ογκμπένε (84’ Ρόμπινσον), Σμόλμπον, Μόλουμπι (63’ Φέργκιουσον), Μπράουν, Νάιτ (74’ Μάκατιρ), Σμόντικς (84’ Ιντα).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (67’ Πέλκας), Σιώπης (89’ Ντόι), Χατζηγιοβάνης (67’ Ζαφείρης), Μπακασέτας, Τζόλης (89’ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (89’ Παυλίδης).