Ελλάδα-Φινλανδία 3-0 στο Nations League

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε η εθνική μας στους αγώνες του Nations League, επικρατώντας στο γήπεδο Καραϊσκάκη με 3-0 επί της Φιλανδίας, μετά από πολύ καλή εμφάνιση.

Ο Γιοβάνοβιτς που κάθισε πρώτη φορά στην πάγκο του εθνικού μας συγκροτήματος έστησε στο γήπεδο μια αξιόμαχη ομάδα με σωστά κατανεμημένους ρόλους, ικανή να αντιμετωπίσει τα όποια πλεονεκτήματα των αντιπάλων και να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες τους.

Η εθνική μας ήταν μέτρα στο πρώτο ημίωρο, αλλά σ' αυτό το διάστημα μπόρεσε να πετύχει δύο γκόλ. Στη συνέχεια βελτιώθηκε, κυριάρχησε στο γήπεδο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο 23' μετά από λάθος των Φινλανδών: Σε γύρισμα αμυντικού προς τον τερματοφύλακα, ο Ιωαννίδης πρόλαβε, έκλεψε  τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Το 2-0 έγινε στο 37' μετά από συνδυασμένη επιθετική κίνηση: Μπακασέτας και Ιωαννίδης συνδυάστηκαν άψογα. Η μπάλα έφτασε στον Τσιμίκα ο οποίος την γύρισε στο ύψος του πέναλτι, δίνοντας στον Κουλιεράκη την ευκαιρία να πλασάρει εύστοχα.

Στο πρώτο λεπτό του β΄ημιχρόνου η Ελλάδα είχε δοκάρι σε σουτ του Ιωαννίδη. Ακολουθησε μια σπουδαία χαμένη ευκαιρία με τον Πέλκα στο 52'.

Η εθνική μας κλείδωσε τη νίκη στο 78΄, πετυχαίνοντας τρίτο γκολ (3-0): Ο Μπακασέτας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο της περιοχής. Ο Ιωαννίδης κέρδισε την εναέρια μάχη και με αριστουργηματική κεφαλιά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια η εθνική μας έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για το 4-0

Για το Nations League η Ελλάδα θα παίξει με την Ιρλανδία την Τρίτη

Νωρίτερα στον όμιλο τη εθνικής μας η Ιρλανδία έχασε στην έδρα της από την Αγγλία με 0-2.

Οι ενδεκάδες

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Μάνταλος, Χατζηγιοβάνης, Μπακασέτας, Πέλκας, Ιωαννίδης

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέσκι, Σταλ, Χόσκονεν, Ιβάνοβ, Γκάλβεζ, Πέλτολα, Σούλερ, Καμαρά, Άντμαν, Λουντ, Κάλμαν