Πολιτική

Ισόπαλη η εθνική μας με Βοσνία

Στα τελευταία δευτερόλεπτα(!) των καθυστερήσεων η εθνική μας ισοφάρισε τη Βοσνία 1-1 με γκολ του Τζαβέλλα και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του ομίλου για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Με το αποτέλεσμα αυτό διατηρεί τη διαφορά των 3 βαθμών από τη σημαρινή της αντίπαλο και βρίσκεται επίσης  3 βαθμούς πίσω από το Βέλγιο, το οποίο θα αντιμετωπίσει στην επόμενη αγωνιστική του ομίλου, στις 25 Μαρτίου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφανίσθηκε με δύο όψεις στο σημερινό αγώνα:

• Μέχρι το 35'  του πρώτου ημιχρόνου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, παίζοντας καταστροφικό ποδόσφαιρο χωρίς δύναμη και φαντασία, ενώ οι Βόσνιοι είχαν την απόλυτη υπεροχή.
  • Μετά το 0-1 που έγινε στο 32',  οργανώθηκε, πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης

Πάντως οι Bόσνιοι ήταν σς γενικές γραμμές καλύτεροι σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η ελληνική ομάδα φάνηκε μετά το 50', κυρίως χάρις στη θέληση και το πείσμα ορισμένων διεθνών μας.

Η Βοσνία προηγήθηκε στο 32' με γκολ το οποίο η FIFA χρεώνει στον Καρνέζη ως αυτογκολ: Ο Πιάνιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι, στην επιστροφή χτυπησε στην πλάτη του καρνέζη και κατεέληξε στα δίχτυα.

Η  εθνική μας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Μήτρογλου βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα από πλάγια αριστερά και δεν μπόρεσε να τον πλασάρει.

Αλλη μια σπουδαία ευκαιρία χάθηκε στο 56', όταν σε σουτ του Φορτούνη ο Βόσνιος τερματοφ΄υλακας άγγιξε ελάχιστα τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι. Ο Σταφυλίδης πήρε το ριμπάουντ αλλά σουταρε άουτ.

Στο 81' με αφορμή ένα φάουλ του Παπασταθόπουλου στον Τζέκο, έγινε σύρραξη μεταξύ των παικτών και αποβλήθηκαν ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με απ' ευθείας κόκκινη και ο Τζέκο με δεύτερη κίτρινη.

Στα λεπτά που απέμειναν η εθνική μας κυνήγησε την ισοφάριση, αλλά δεν εύρισκε διαδρόμους στην επίθεηση. Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων: Ο Παπασταθόπουλος εκτέλεσε πλάγιο άουτ από τα δεξιά προς τη μικρή περιοχή των αντιπάλων, οι Βόσνιοι απέκρουσαν και η μπάλλα κατέληξε στον Τζαβέλλα, ο οποίος με δυνατό φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του τέρματος των αντιπάλων.