Πολιτική

Το Βέλγιο πήρε τη νίκη, έμεινε εκτός η Σουηδία

Με γκολ του Ναϊνγκολάν στο 84΄ το Βέλγιο νίκησε 1-0 τη Σουηδία στο ντέρμπι του 5ου ομίλου του Euro και κατέλαβε τη δεύτερη θέση, πίσω από την Ιταλία.  Στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία.

Ηταν το τελευταίο παιχνίδι του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με τη φανέλα της εθνικής ομάδας της Σουηδίας.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, με τον Βίτσελ να σουτάρει πάνω από το δοκάρι στο 3ο λεπτό και τον Μπεργκ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 5΄, όταν βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ  απέκρουσε σωτήρια ο Κουρτουά.

Στο 25΄ ο Αζάρ έπαιξε το ένα - δύο με τον Λουκάκου, πάσαρε στον Ντε Μπράιν που σούταρε έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Ίσακσον σε μια καλή απόκρουση. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Ιμπραΐμοβιτς πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 45΄ η κεφαλιά του Μενιέ «καρδιοχτύπησε» τους Σκανδιναβούς πριν η μπάλα καταλήξει άουτ.

Η Σουηδία ξεκίνησε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες δημιούργησαν καλές ευκαιρίες. Η μπάλα παιζόταν πάνω - κάτω. Στο 76΄ ο Κουρτουά εξουδετέρωσε στη γωνία του απευθείας φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς από τα 30 μέτρα.

Αλλη μια σπουδαία ευκαιρία είχαν οι Σουηδοί στο 83', όταν μετά από κεφαλιά του Γκράνκβιστ η  μπάλλα αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον αμυνόμενο Ντεμπρόιν.

Ενα λεπτό αργότερα, οι Βέλγοι πέτυχαν το νικητήριο γκολ με βολίδα του Ναϊνγκολάν, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ισακσον.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιόχανσον, Έκνταλ - Μενιέ, Βίτσελ

ΣΟΥΗΔΙΑ (Έρικ Χάμρεν): Ίσακσον, Λίντελοφ, Γιόχανσον, Γκράνκβιστ, Όλσον, Έκνταλ, Κάλστρομ, Λάρσον (70΄ Ντουρμάζ), Φόρσμπεργκ (82΄ Τζενγκίν), Ιμπραΐμοβιτς, Μπεργκ (63΄ Γκουιντέτι).

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρκ Βίλμοτς): Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Καράσκο (71΄ Μέρτενς), Ντε Μπράιν, Αζάρ (90΄+3 Οριγκί), Λουκάκου (87΄ Μπεντέκε).