Πολιτική

Θρίαμβος του ΠΑΣ Γιάννινα στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του

Νίκη-θρίαμβο πέτευχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη του εμφάνιση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, επικρατώντας στους «Ζωσιμάδες» με 3-0 επί της νορβηγικής Οντ Γκρένλαντ. Το αποτέλεσμα αυτό καθιστά τον «Αγιαξ της Ηπείρου» αδιφιλονίκητο φαβορί για πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του  Europa League

Τα γκολ σημείωσαν οι Μιχαήλ, Ναδάλες και Ακόστα. Οι Γιαννιώτες κράτησαν το "μηδεν" στην άμυνα χάρις στις εξαιρετικές επεμβάσεις του τερματοφύλακα Πασχαλάκη.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν "ονειρεμένο" καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στην πρώτη τελική προσπάθειά τους, στο 7΄: Μετά από κόρνερ του Ακόστα και απόκρουση των αμυντικών της Οντ, η μπάλλα "στρώθηκε" στον Μιχαήλ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε στη γωνία σημειώνοντας το πρώτο "ευρωπαϊκό" γκολ του ΠΑΣ.

Στο 31ο λεπτό, στην τρίτη τελική του προσπάθειά  ο «Άγιαξ της Ηπείρου» διπλασίασε τα τέρματα του: Ο Καρανίκας σέντραρε από δεξιά και ο Ναδάλες που είχε τρυπώσει στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας βρήκε την μπάλα με το δεξί για το 2-0.

Ο εξαιρετικός Πασχαλάκη κράτησε το πλεονέκτημα στο σκορ για την ομάδα του στο 20΄, όταν μπλόκαρε το σουτ του Νίλσεν και στο 34΄ μετά την κεφαλιά του Ακαμπουέζε, στις μοναδικές δύο φάσεις που η Οντ ανησύχησε τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα της Ηπείρου συνέχισε με την ίδια τακτική στο δεύτερο ημίχρονο: Αφησε την κατοχή της μπάλας στους Νορβηγούς και έχοντας μπλοκάρει την ανάπτυξή τους από τα άκρα, έψαχνε σε κάποια ευκαιρία την αντεπίθεση.

Κάπως έτσι προήλθε το τρίτο γκολ: Στο 68' ο Φερφελής κέρδισε τις μονομαχίες λίγο κάτω από το κέντρο, έφυγε μπροστά αλλά στο τετ α τετ νικήθηκε από την Ρόσμπαχ. Το ριμπάουντ πήρε ο Ακόστα που είχε ακολουθήσει και με κοντινό σουτ  έκανε το 3-0, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέριος, Καρανίκας - Έρικσεν

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπέριος, Καρανίκας, Ναδάλες, Λίλα, Κοζορώνης, Ακόστα (90΄+ Σκόνδρας), Γιάκος (80΄ Δώνης), Φερφελής (77΄ Κόντε)

ΟΝΤ (Νταγκ-Έλιεφ Φάγκερμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Γκρέγκαρντ, Μπεργκ (46΄ Γένσεν), Χάλβορσεν, Γιόχανσεν, Νόρντκβελ (86΄ Μπέργκαν), Νίλσεν (73΄ Χάουγκεν), Χάγκεν, Έρικσεν, Ακαμπουέζε