Πολιτική

Στον τελικό η Φενέρ, με νίκη στην παράταση

Η Κούτσα λαμποράλ του Γιάννη Μπουρούση έφθασε σε απόσταση 22 δευτερολέπτων από τη μεγαλύτερη έκπληξη της  φετινής διοργάνωσης της Ευρωλίγκας, αλλά εκεί... κόλλησε, δίνοντας τη δυνατότητα στην Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς να ισοφαρίσει, να κερδίσει το ματς στην παράταση 88-77  και να πάει στον τελικό του φαϊναλ φορ.

Η ομάδα από τη χώρα των Βάσκων ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά έμεινε από δυνάμεις στην παράταση, καθώς - ελλείψει "πάγκου" - οι παίκτες της έμειναν πολύ χρόνο στο παρκέ, χωρίς να πάρουν 'ανάσες".

Υπό τις επευφημίες 12.000 Τούρκων που πήγαν να τη δουν στο Βερολίνο, η Φενέρ ξεκίνησε τον αγώνα με σερι 13-0 και φάνηκε ότι θα έπαιρνε εύκολα  τη νίκη. Ομως η Κούτσα βελτιώθηκε σταδιακά, ροκάνισε τη διαφορά και  στα πρωτα λεπτά της τέταρτης περιόδου πήρε προβάδισμα. Με κορυφαίους τους Μπουρούση και Τζέιμς, ηταν εξαιρετικά αποτελεσματική στην επίθεση και δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ήταν 7 πόντους μπροστά στο σκορ.

Στα 42" πριν από τη λήξη ειχε τη δυνατότητα να τελειώσει το ματς παίρνοντας διαφορά 5 πόντων. Ομως  η επιθετική προσπάθεια δεν ολοκληρώθηκε, Φενέρ πήρε το ριμπάουντ και ο Σλούκας ισοφάρισε (72-72).  Στην τελευταία επίθεση ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγς στην παράταση.

Εκεί "μιλησαν" η τύχη και η κούραση. Η Κούτσα δεν μπόρεσε να σκοράρει σε διαδοχικ΄δες επιθέσεις και ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην Φενερ, με δίποντο και τρίποντο.Στη συνέχεια η τουρκική ομάδα κυριάρχησε πλήρως, φθάνοντας στο τελικό 88-77.

Στο τελικό η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχα του Δημ. Ιτούδη, η οποία νωρίτερα νίκησε την Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γ. Μπαρτζώκα.