Πολιτική

Προκρίθηκαν με ισοπαλία Γαλλία- Ελβετία

Μένοντας στο 0-0 στον μεταξύ τους αγώνα, Γαλλία και Ελβετία πήραν αυτό που ήθελαν: Οι «τρικολόρ» την πρώτη θέση στον όμιλο - αφού είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση - και οι Ελβετοί το «εισιτήριο»  για την επόμενη φάση του Euro.

Ο αγώνας τα είχει όλα, εκτός από γκολ: Πολλές τελικές προσπάθειες, ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, τρία δοκάρια σε σουτ Γάλλων, τέσσερις... σχισμένες φανέλλες και μια σκασμένη μπάλλα.

Στο 12’ ο Πογκμπά επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Ζόμερ απέκρουσε κκαι η μπάλλα βρήκε το δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο άσος της Γιουβέντους δοκιμάζει ξανά το πόδι του, αλλά η μπάλα σταματάει ξανά στο δοκάρι. Η Γαλλία που είχε την απόλυτη υπεροχή δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Στο 57’ ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Πογκμπά βρήκε τον Γκριζμάν, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, αλλά και πάλι έδιωξε ο εκπληκτικός Ζομέρ. Οι Ελβετοί  είχαν συντριπτική κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσαν όμως να δημιουργήσουν κάποια φάση.

Στο 76’ η Γαλλία έκανε… «χατ τρικ» στα δοκάρια: Ο Σισοκό βγάζει εκπληκτική σέντρα, ο Παγέτ στην κίνηση πιάνει το σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει πάλι στο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Ζόμερ.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο 0-0 που τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διαιτητής: Σκόβινα (Σλοβενία)

Κάρτες: Ραμί, Κοσιελνί,

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Σανιά, Ραμί, Κοσιελνί, Εβρά, Καμπάιγ, Σισοκό, Πογκμπά, Κομάν (63’ Παγέτ), Γκριζμάν, Ζινιάκ

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σερ, Τζουρού, Ροντρίγκες, Ντζεμαϊλί, Τσάκα, Μπεχράμι, Σακίρι (79’ Φερνάντες), Μεχμέντι (86’ Λανγκ), Εμπολό (74’ Σεφέροβιτς)