Πολιτική

Οι ΗΠΑ πήραν το χρυσό στο μπάσκετ, το χάλκινο στους Ισπανούς

Η dream team έκανε το καλύτερο παιχνίδι της  στους Ολυμπιακούς του Ρίο, επικράτησε κατά κράτος της Σερβίας με  96-66 και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Η Σερβία πέτυχε επίσης το μάξιμουμ δυνατό στη διοργάνωση, κατακτώντας το αγυρό μετ'αλλιο. Το χάλκινο πήγε στους Ισπανούς, οι οποίοι κέρδισαν στον πόντο" τους Αυστραλούς (89-88), με δύο βολές του Πάου Γκασόλ στα 5" πριν από τη λήξη. Το φαουλ που έκρινε τον αγώνα αμφισβητήθηκε έντονα από τους ηττημένους.

Στον τελικό έλαμψε το άστρο του Κέβιν Ντουράντ, που πέτυχε 30 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Η εικόνα του τελικού στο πρώτο 10λεπτο δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Χαμηλό σκορ και καλή άμυνα από τους Σέρβους, οι οποίοι προηγήθηκαν μάλιστα 14-12 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 19-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κέβιν Ντουράντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, μετατρέπονταςτο ματς  σε παράσταση για ένα ρόλο. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 52-29.