Ο ΠΑΟΚ "ξύπνησε" στο 0-2 και έσωσε την παρτίδα με την Πλζεν

Οι Τσέχοι της Βικτόρια Πλεν αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν 0-2 στην Τούμα, κρατώντας το μηδεν στην άμυνα μέχρι το 84΄. Οι Θεσσαλονικείς "ξύπνησαν" κάπως αργά για να κυνηγήσουν την απόλυτη ανατροπή, αλλά κατόρθωσαν τελικά να σώσουν την παρτίδα, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις (90'+3'), με κεφαλιά του Μπάμπα.

Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τον πρώτο του βαθμό στη League Phase του Europa League και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει στο Όλντ Τράφορντ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Αντού. Το γκολ όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ έπειτα από εξέταση του VAR, καθώς ο σκόρερ ήταν οριακά εκτεθειμένος.

Η Πλζεν πήρε προβάδισμα στο 31΄: Ο Αντού έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Χάβελ βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι Τσέχοι χτύπησαν ξανά στο 39': Ο Αντού έκανε σέντρα-σουτ από τα αριστερά, ο Κοτάρσκι απέκρουσε ασταθώς και ο Τσέχος επιθετικός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να βρει ένα γκολ ώστε να ξανά μπει στο ματς. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε στον αγώνα τον Σβαμπ και έπειτα τους Ντεσπόντοφ, Τισουντάλι και Μπάμπα. Ομως ο Δικέφαλος του Βορρά και πάλι δεν κατάφερε να βρει κάποια μεγάλη φάση.

Τα πράγματα πήραν νέα τροπή όταν ο Ντουέ αποβλήθηκε στο 70ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Πλζεν με παίκτη λιγότερο. Ο Λουτσέσκου στο τελευταίο τέταρτο έριξε και τον Τσάλοφ στο ματς σε μια προσπάθεια να γεμίσει την περιοχή των Τσέχων.

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπόρεσε να μειώσει στο 84' και να ξανά μπει στο ματς: Ο Ντεσπότοφ έβγαλε  σέντρα από δεξιά και ο Τισουντάλι με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης πίεσε πολύ, δημιούργησε ευκαιρίες και εν τέλει βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Μπάμπα ήταν εκείνος που λύτρωσε τον ΠΑΟΚ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 90'+3' με κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Μαντί Καμαρά.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (66' Μπαμπά), Κεντζιόρα, Κόλι, Ότο (76' Τσάλοφ), Καμαρά, Μπακαγιόκο (59' Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (66' Τισουντάλι), Τόμας (66' Ντεσπόντοφ)
    ΠΛΖΕΝ: Γέντλικα, Γέμελκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ, Κάντου, Κάλβατς, Σόϊκα, Χάβελ, Σούιτς, Βίντρα (61' Γίρκα), Αντού (73' Χέιντα)