Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο "Χ" στη Βοσνία

Μιά στιγμή αδράνειας στην άμυνα κόστισε ακριβά στον Παναθηναϊκό, που ισοφαρίστηκε 1-1 από την Μπόρατς και έφυγε χωρίς νίκη από τη Βοσνία, στον δεύτερο αγώνα του στο Conference League.

ΟΙ "πράσινοι" έχασαν πολλές ευκαιρίες πριν και μετά την ισοφάριση, είχαν δοκάρι λίγο πριν από τη λήξη  και θα μπορούσαν να πάρουν το ματς με λίγη τύχη. Η διαφορά δυναμικότητας με την Μπόρατς ήταν εμφανής στο πρώτο μέρος του αγώνα και γρήγορα "μεταφράστηκε" σε γκολ.

Στο 11΄ ο Τάσος Μπακασέτας έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ: Μετά από υποδειγματική ανάπτυξη με τη μπάλα να περνάει από σχεδόν όλη την ομάδα, ο Τζούριτσιτς έδωσε αριστερά στον Μλαντένοβιτς, ο οποίος γύρισε στην περιοχή και ο Μπακασέτας με υπέροχο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος η Μπόρατς απάντησε με το ίδιο νόμισμα, σκόραρε νωρίς και γκρέμισε ό,τι έχτισαν οι «πράσινοι». Ένα εύκολο φάουλ που έδωσε ο Παναθηναϊκός και μία κεφαλιά του Ντισπότοβιτς στην καρδιά της άμυνας του τριφυλλιού έφεραν το 1-1.

Λίγο μετά το 1-1 οι γηπεδούχοι απείλησαν με τρομερό σουτ του Ερέρα και εντυπωσιακή επέμβαση του Ντραγκόφσκι, ενώ η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε σε μεγάλη ευκαιρία του Σπόραρ στο 62ο λεπτό.

Με την πάροδο του χρόνου και τις αλλαγές του Αλόνσο, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, έφτιαξε φάσεις για το 1-2, είχε και δοκάρι με τον Τετέ, αλλά το 1-1 έμενε και φόρτωνε με άγχος τους ποδοσφαιριστές.

Η τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού να φύγει με το διπλό ήρθε στις καθυστερήσεις μετά από γέμισμα του Ουναχί και κεφαλιά του Ιωαννίδη, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Επόμενη αντίπαλος η Τσέλσι στο ΟΑΚΑ, για τη 2η αγωνιστική.