Ο Ολυμπιακός στην κορυφή της Ευρώπης! Κατέκτησε το Conference League, κερδίζοντας στον τελικό με την Φιορεντίνα

Ιστορική μέρα για το ελληνικό ποδόσφαιρο και τον Ολυμπιακό, ο οποίος γίνεται η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαίκό τίτλο.

Είκοσι χρόνια μετά την κατάκτηση του Euro 2004 από την εθνική μας, οι "ερυθρόλευκοι" του Πειραιά αναδεικνύεται κυπελλούχος Ευρωπης, κατακτώντας το Conference League.

Στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε με 1-0 της Φιορεντίνα στην παράταση, ενώ στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας έληξε 0-0.

Το "χρυσό γκολ" που έστεψε τους ευθρόλευκους κυπελλούχους Ευρώπης το σημείωσε  στο 115' ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά, μετά από σέντα του Εσσε.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν προσεκτικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στην παράταση, δίνοντας έμφαση στις άμυνες. και δεν δημιούργησαν σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.

Οι Ιταλοί είχαν εδαφική υπεροχή και μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν  να διασπάσουν την ιταλική άμυνα με αντεπιθέσεις  και με τις μακρινές μπαλιές του τερματοφύλακα Τζολάκη, που σημαδευε τον προωθημένο Ελ Κααμπί,

Η εξέλιξη του ματς και οι φάσεις

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησε στο τέταρτο λεπτό με τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος συνέκλινε από αριστερά και σούταρε δυνατά στη γωνία του Τερατσάνο, αλλά ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 9’ ακυρώθηκε σωστά γκολ της Φιορεντίνα για οφσάιντ του Μιλένκοβιτς. Ο διαιτητής έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι ο κεντρικός αμυντικός της ιταλικής ομάδας ήταν εκτεθειμένος.Το οφσάιντ επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια από το VAR.

Στο 21’ η Φιορεντίνα απείλησε με τον Μποναβεντούρα, αλλά ο Τζολάκης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε το σουτ του μεσοεπιθετικού της ιταλικής ομάδας.

Στο 25’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 1-0 με τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος εξτρέμ μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Τερατσάνο έπεσε και μπλόκαρε.

Δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού (32’) οι Ιταλοί προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Κριστιάν Κουαμέ, αλλά ο Τζολάκης κινήθηκε ταχύτατα και έδιωξε. Στο 40’ ο Ποντένσε είδε την κίνηση του Ελ Κααμπί και με εξαιρετική μπαλιά τον έβγαλε τετ α τετ με τον Τερατσάνο, αλλά ο Μαροκινός φορ δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Το ημίχρονο έληξε 0-0. Το επόμενο 20λεπτο (του β΄ημιχρόνου)  κύλησε χωρίς κάποια σημαντική φάση.  Στο 69΄ο Τζολάκης πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Κουαμέ μέσα από την περιοχή.

Οι ευκαιρίες

Στο 80’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ιμπόρα: Μετά από εκτέλεση φάουλ του Όρτα από δεξιά, ο Ισπανός μέσος πήρε κεφαλιά, αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Τερατσάνο.

Στα πρώτα λεπτά της παράτασης ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κουάτρα, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 96’ η ομάδα του μεγάλου λιμανιού έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Γιόβετιτς: Ο Μαυροβούνιος επιθετικός έκανε πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Τερατσάνο έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ.

Το πρώτο μέρος της παράστασης ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος και να έχει σημαντικές φάσεις.

Στο 116’ ο Ελ Κααμπί έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό και έστειλε τον κόσμο των Πειραιωτών στον 7ο ουρανό: Ο Έσε έκανε σέντρα από αριστερά,ο Ελ Κααμπί πετάχθηκε μπροστά από τους αμυντικούς της Φιορεντίνα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερατσάνο, βάζοντας… φωτιά στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κράτησε το 1-0 και πανηγύρισε το πρώτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο - το πρώτο που κατακτά ελληνικός σύλλογος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρόντινει, Κάρμο, Ρέτσος, Ορτέγκα (91′ Κίνι), Ιμπόρα, Έσε, Τσικίνιο (78′ Όρτα), Φορτούνης (72′ Γιόβετιτς), Ποντένσε (106′ Μασούρας), Ελ Κααμπί (120+2′ Ελ Αραμπί

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες Κουάρτα, Μπιράγκι (106′ Ρανιέρι), Μποναβεντούρα (82′ Μπαράκ), Αρτούρ (74′ Ντάνκαν), Μαντράγκορα, Γκονσάλες (106′ Μπελτράν), Κουαμέ (82′ Ικονέ), Μπελότι (59′ Νζολά).