Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μάλμε στη Σουηδία

Ο Ολυμπιακός "έσωσε την τιμή" του ελληνικού ποδοσφαίρου στη σημερινή 3η αγωνιστική  των ευρωπαίκών διοργανώσεων, παίρνοντας τη νίκη στη Σουηδία απέναντι στη - σχεδόν μόνιμη πρωταθλήτρια - Μάλμε, με 0-1.

Μια ζογκλερική ενέργεια του Ζέλσον και ένα ιδανικό τελείωμα από τον Ελ Καμπί ήταν αρκετά για να να φύγει νικητής ο "θρύλος" από τη Σουηδία και να διπλασιάσει τις νίκες του στη League Phase του Europa, αυξάνοντας τις ελπίδες πρόκρισης.

Η πρώτη πολύ μεγάλη φάση ήταν του Κοστίνια με κεφαλιά λίγο έξω στο 3ο λεπτό. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι είχαν δύο ατυχίες:

- Στο 10΄ τραυματίστηκε ο Ορτέγα και στη θέση του μπήκε ως αριστερός μπακ ο Πιρόλα.

- Το επόμενο λεπτό είχε  δοκάρι σε σουτ του Ζέλσον έξω από την περιοχή.

Στο 30ο λεπτό θα ερχόταν το 0-1 έπειτα από απίστευτη ντρίμπλα του Ζέλσον πάνω στη γραμμή. Αφήνοντας πίσω του 2 αντιπάλους έστειλε πάσα προς τον Ελ Κααμπί, που σκόραρε παγώνοντας τους Σουηδούς.

Η  Μάλμε πίεσε στο δύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν κάποιες καλές επιθετικές ενέργειες.

Στο 68' δημιουργήθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: Ο Ελ Κααμπί βγήκε σε θέση βολής, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Μάλμε τον νίκησε.

Στο 83ο λεπτό ο Ελ Κααμπί έχασε πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από την εστία