Ηττα-σοκ του ΠΑΟΚ από τη Στεάουα

Ηττα-σοκ υπέστη ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, μένοντας χωρίς βαθμό μετά από δύο αγώνες στη League Phase του Europa League.

Ο "δικέφαλος" έχασε 0-1 από τη Στεάουα Βουκουρεστίου και η προσπάθεια του να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης δυσκολεύει πολύ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πίεσε ασφυκτικά, είχε δύο δοκάρια με τους Ντεσπόντοφ (28’) και Μιχαηλίδη (90’+7’), αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος χάθηκε στο 39’: Έπειτα από ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Τάισον, αυτός με προσποίηση «άδειασε» τον Κρέτου, όμως το πλασέ του σταμάτησε στον εξερχόμενο Ταρνοβάνου.

Κόντρα στη ροή του ματς, οι Ρουμάνοι κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ στην εκπνοή του α΄ημιχρόνου, φορτώνοντας στη συνέχεια άγχος στους Θεσσαλονικείς: Στο όγδοο(!) λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε το 0-1: Από απομάκρυνση της μπάλας, ο Ντάριους Ολάρου πέρασε τον Μιχαηλίδη κι έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Μπιρλιγκέα, που δε δυσκολεύτηκε να σκοράρε

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, αναζητώντας τη γρήγορη ισοφάριση. Το δυνατό σουτ του Ντεσπόντοφ, έπειτα από την κεφαλιά-πάσα του Τάισον, δεν βρήκε στόχο στο 52’. Τρία λεπτά αργότερα η Στεάουα έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ολάρου, έπειτα από μια διεκδίκηση με τον Οζντόεφ, έπιασε την μπάλα με τα χέρια, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έπαιζε την Στεάουα σε μισό γήπεδο και πολιορκούσε την εστία του Ταρνοβάνου. Με μαζική άμυνα οι παίκτες του Ηλία Χαραλάμπους άντεξαν και κράτησαν το πολύτιμο 0-1, έχοντας την τύχη μαζί τους.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (70’ Ζίβκοβιτς), Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Καμαρά (70’ Μπακαγιόκο), Οζντόεφ (73’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (83’ Σορετίρε), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τσάλοφ (70’ Τισουντάλι).

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Ηλίας Χαραλάμπους): Ταρνοβάνου, Κρέτου, Ντάουα, Μ. Ποπέσκου, Ραντούνοβιτς, Σουτ, Λιξάντρου (45’+6’ Εντζούμα), Μπαλουτά (46’ Μικουλέσκου), Ολάρου, Τανάσε (64’ Οκτ. Ποπέσκου), Μπιρλιγκέα (78’ Αλχασάν)