Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός ημιτελικών η Γκουντουρά - Πρόκριση για Σάκκαρη και Τσιτσιπά

Η Δώρα Γκουντούρα δεν κατάφερε να προκριθεί στη ζώνη των μεταλλίων της σπάθης, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Η Ελληνίδα ξιφομάχος, η οποία είναι νούμερο 6 στο ταμπλό, ηττήθηκε 15-13 στο... θρίλερ με τη Γαλλίδα Μανόν Απιτί-Μπρουνέ (Νο 3) για την προημιτελική φάση και έμεινε εκτός συνέχειας στο αγώνισμα. Έξαλλος ο προπονητής της Γκουντούρα, Θανάσης Δελενίκας, διαμαρτυρήθηκε για δύο πόντους που δεν δόθηκαν υπέρ της Ελληνίδας οπλομάχου, όταν το σκορ ήταν 14-13.

H Δώρα Γκουντούρα κατέλαβε την 5η θέση στη γενική κατάταξη της σπάθης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Πέταξε στις «16» η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στις «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού νικώντας την Κινέζα Γιουάν Γιου στα δύο σετ, με 6-2, 6-1 ύστερα από 65 λεπτά αγώνα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάκτησε επάξια τη συμμετοχή της στις 16 καλύτερες αθλήτριες για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, μετά τους Αγώνες του Τόκιο το 2021.

Μετά τη χθεσινή νίκη απέναντι στην Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς σε 58 λεπτά (6-0, 6-1), η Σάκκαρη ήταν και σήμερα εντυπωσιακή, απέναντι σε μια αθλήτρια επί της οποίας μετρά, πλέον, τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Στη φάση των «16» η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ, η οποία με τη σειρά της απέκλεισε Κλάρα Μπουρέλ με 7-6(3), 6-2.

«Αέρας» στους «16» ο Τσιτσιπάς

Η δεύτερη... αποστολή του Στέφανου Τσιτσιπά στο Ολυμπιακό τουρνουά του απλού ανδρών στο τένις, δεν είχε καμία μα καμία σχέση με την πρώτη!

Χθες, ο Έλληνας πρωταθλητής δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον Βέλγο Ζιζού Μπερχς, επικρατώντας με 2-1 σετ, σήμερα, όμως, παρουσιάστηκε πιο... υποψιασμένος απέναντι στον Βρετανό, Ντάνιελ Έβανς και με 2-0 σετ (6-1, 6-2) εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Εκεί, θα βρεί απέναντί του το νικητή του αγώνα που ακολουθεί ανάμεσα στον Αργεντινό, Σεμπάστιαν Μπάες (το νο18 της παγκόσμιας κατάταξης είναι το μεγάλο φαβορί) και στον Λιβανέζο, Μπέντζαμιν Χασάν (νο170 στην ATP).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ