Πολιτική

Η Βέροια άλωσε τη Ν. Σμύρνη

Η πρώτη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος σημειώθηκε στη Νέα Σμύρνη, όπου η Βέροια κέρδισε 2-1 τον Πανιώνιο, αποκαθιστώντας την τάξη που είχε διασαλευθεί την προηγούμενη εβδομάδα, όταν η  «βασίλισσα του Βορρά» είχε χάσει στην έδρα της από την ΑΕΚ, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες είχαν κερδίσει στην Ξάνθη.

Η Βέροια δημιούργησε την πρώτη έκπληξη του εφετινού πρωταθλήματος, καθώς με πρωταγωνιστή τον Πάμπλο Βίτι άλωσε τη Νέα Σμύρνη επικρατώντας 2-1 του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, στο 17ο και 45ο λεπτό, χαρίζοντας τους πρώτους βαθμούς στη «βασίλισσα του βορρά» και υποχρεώνοντας τους «κυανέρυθρους» στην πρώτη απώλεια, καθώς το γκολ του Ενγκόγκ στο 81΄ δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους.

Η oμάδα της Ημαθίας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και αφού απείλησε στο 13΄ με το σουτ του Καπετάνου, που κόντραρε και έφυγε ελάχιστα άουτ, προηγήθηκε στο 17΄: Σε κόρνερ του Άρτσε από δεξιά ο Βίτι σηκώθηκε ψηλότερα απ΄ όλους και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα ψηλά στη γωνία του Γιαννιώτη.

Ο Βίτι έγινε κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης στο 45ο λεπτό, όταν έδωσε πια σαφές προβάδισμα νίκης στη Βέροια: Ο Αργεντίνος έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλλας σε συνδυασμένη προσπάθεια του Μελικώνη και του Μπεν  από δεξιά και την ολοκλήρωσε υποδειγματικά πετυχαίνοντας το 0-2.

Ο Πανιώνιος ανασυντάχθηκε στο ημίχρονο και έγινε πολύ πιο επιθετικός με την είσοδο του Ενγκόγκ στο 49΄, αντί του Φούντα. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν ευκαιρίες με τον Γάλλο επιθετικό στο 51΄, τον Ρισβάνη στο 53΄ και τον Μπεν στο 59'. Μείωσαν τελικά στο 81'  με τον Ενγκόγκ, ο οποίος σε κόρνερ του Μασούντ νίκησε στον αέρα τον Μπαλάφα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλλα στα δίχτυα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Φουκάκης (Ηρακλείου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιώπης, Ενγκόγκ - Άρτσε, Βίτι, Μεληκιώτης, Ναβαλόφσκι, Λόπεθ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Αντωνιάδης, Βλάχος (10΄ Αργυρόπουλος), Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν (75΄ Ολαϊτάν), Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Φούντας (49΄ Ενγκόγκ).

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Τερζής): ΛόπεΘ, Μαλόν, Ναβαλόφσκι, Καλί (73΄ Μελίσσης), Μαραγκός, Μπαλάφας, Άρτσε (88΄ Παπαδόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Μεληκιώτης, Βίτι (60΄ Παπαστεριανός), Καπετάνος.