Επικαιρότητα

Η Ρεάλ έκανε επίδειξη ισχύος στη Τζιρόνα, νικώντας με 6-3

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε στο Α΄ ημίχρονο απέναντι στην έκπληξη της εφετινής σεζόν, Τζιρόνα, αλλά στην επανάληψη παρουσιάστηκε καταιγιστική και τελικά κατάφερε να την νικήσει με 6-3 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου με τέσσερα τέρματα του Ρονάλντο (11΄, 48΄, 65΄, 90΄+2) και από ένα των Βάσκεθ (59΄) και Μπέιλ (86΄), ενώ σκόρερ της ηττημένης ήταν ο Στουάνι (29΄, 67΄) και ο Χουάνπε (88΄) για την 29η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση της κατάταξης και βρίσκεται σε απόσταση 4 βαθμών από την 2η  -συμπολίτισσά της- Ατλέτικο, η οποία γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Βιγιαρεάλ, αλλά βρίσκεται και στο -15 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε στο «Μαδριγάλ» με το πέναλτι του Γκριεζμάν στο 20΄ και κρατούσε τη νίκη ως το 82΄, οπότε και ισοφάρισε ο Ενές Ουνάλ για το «κίτρινο υποβρύχιο». Ο 21χρονος Τούρκος επιθετικός έμελλε τελικά να αποδειχθεί πρόσωπο του αγώνα, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε και δεύτερο γκολ, φέρνοντας τον τίτλο ακόμη πιο κοντά στην Μπαρτσελόνα.