Πολιτική

Η Λάρισα έφυγε με βαθμό από τη Λιβαδειά

Σε ένα μάτς φτωχό σε θέμα και γκολ ο Λεβαδειακός και η Λάρισα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, φεύγοντας από το γήπεδο της Λειβαδιάς με το "Χ" στις αποσκευές τους.

Η τοπική ομάδα προηγήθηκε στο  στο 55΄ με τον Τόνι Σίλβα. Η Λάρισα "απάντησε"  στο 66΄με τον Ντοντό. Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ, που κρίνεται δίκαιο με βάση τη συνολική εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, χωρίς  επιθετικές "εξάρσεις" από τις δύο ομάδες, που έδωσαν προσοχή στην άμυνα και προσπαθούσαν να κερδίσουν το κέντρο για να οργανώσουν επιθέσεις.

Ο Λεβαδειακός πίεσε περισσότερο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Μάντζιος που ήταν η βασική επιθετική του αιχμή πήρε λίγες καλές μπαλλιές, τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.

Την πρώτη κλασσική ευκαιρία είχε η ΑΕΛ στο 45': Ο Ρέντζας βγήκε μόνος από τα δεξιά απέναντι στον Μοσχονά, γύρισε τη μπάλα παράλληλα αλλά οι αμυνόμενοι απομάκρυναν σε κόρνερ.

Στο Β ημίχρονο λίγο πριν το γκολ στο 54΄ ο Λεβαδειακός απείλησε, όταν  Σίλβα βρέθηκε με τη μπάλλα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Κόντορ πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα στο 55΄ ο Τόνι Σίλβα λύγισε τον Καβουσάκη παραβιάζοντας για πρώτη φορά την εστία του. Ο Σίλβα βγήκε στη πλάτη της άμυνας και μέσα από την μικρή περιοχή της ΑΕΛ με  προβολή και πέτυχε γκολ, κάνοντας το Λεβαδειακός-Λάρισα 1-0.

Στο 66΄η Λάρισα απάντησε με τον Ντοντό: Ο Βαρελά που λίγο πριν είχε μπει στο παιχνίδι στη θέση του Αναστασόπουλου, εκτέλεσε φάουλ. Ο Ντοντό πρόλαβε τους αμυνομένους και με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί, Μιλιάζες, Μαχαίρας, Κουλιμπαλί (71΄Μπελγκαζουανί), Σίλβα, Ζεζίνιο, Γιακουμάκης (80΄ Καράμπουε), Μάντζιος.

Λάρισα (Άγγελος Αναστασιάδης): Καβουσάκης, Ρέντζας, Φάρκας, Γιοβάνοβιτς, Κόντορ, Φατιόν (80΄Λαμπρόπουλος), Γκόλιας, Ναζλίδης (88’ Ντέλετιτς) , Αναστασόπουλος, (61΄Βαρέλα) Αβραάμ, Ντοντό.