Πολιτική

Η Ξάνθη έκλεψε βαθμούς από τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έχασε απίστευτες ευκαιρίες για γκολ, έμεινε στο 0-0 με την Ξάνθη και υπέστη την πρώτη βαθμολογική απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα, παίζοντας μάλιστα μπροστά στους οπαδούς του στην Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και είχαν δύο καλές φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο: Στο 8΄ σουτ του Ροντρίγκες από το ύψος της περιοχής απέκρουσε  ο Ζίβκοβιτς. Ενα λεπτό αργότερα ο Σέρβος τερματοφύλακας  της Ξάνθης έσωσε την ομάδα του, αποκρούοντας με το πόδι σε τετ-α-τετ με τον Κουλούρη.

Στη συνέχεια η Ξάνθη έκλεισε τους διαδρόμους και ο ΠΑΟΚ παρά τη σαρωτική υπεροχή του δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη κλασική ευκαιρία ως την ανάπαυλα.

Ο Βλάνταν Ιβιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Πέλκα με το ξεκίνημα του β΄ μέρους . Ο διεθνής μέσος στο 49΄ έδωσε μισό γκολ στον Τζάλμα Κάμπος, ο οποίος όμως αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 61΄, όταν μετά από λάθος του Τσίμιροτ, ο Λάζιτς έστρωσε στον Νιέτο, ο οποίος αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στο 69' η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λάζιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα..

Ο ΠΑΟΚ πίεσε ως το τέλος, χάνοντας άλλες δύο... άχαστες ευκαιρίες με τον Ροντρίγκες στο 83΄ και  στο 94΄.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες: Κάμπος - Λάζιτς, Καμαρά, Ντε Λούκας, Νιέτο, Χατζητερζόγλου

Κόκκινη: Λάζιτς (69΄, 2η κίτρινη)

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζάβελλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ (79΄ Τιάμ), Μπίσεσβαρ (46΄ Πέλκας), Κάνιας, Κάμπος, Κουλούρης (59΄ Αθανασιάδης), Ροντρίγκες.

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Γουάλας (82΄ Λαζ. Ορφανίδης), Φλίσκας, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Καμαρά, Ντε Λούκας, Νιέτο (90+3΄ Ράνος), Λάζιτς, Σολτάνι, Γιουνές (64΄ Βασιλακάκης)