Πολιτική

Η Ιταλία νίκησε το Βέλγιο

Η "γηραιότερη"  εθνική Ιταλίας όλων των εποχών που παρατάχθηκε στο γήπεδο της Λιόν απέναντι στο Βέλγιο, συνδύασε  ταλέντο, εμπειρία, τακτική και ουσία, διαχειρίστηκε  σωστά τον αγώνα και πήρε τη νίκη με 2-0. Βρίσκεται πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, καθώς στο άλλο μάτς Ιρλανδία και Σουηδία ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Το Βέλγιο ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας επιθετική πρωτοβουλία και κατοχή. Ομως η Ιταλία αμυνόταν χωρίς να αντιμετωπίζει δυσκολίες αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα.

Στο 10'ο Ναϊνγκολάν έπιασε καλό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Μπουφόν ήταν απόλυτα έτοιμος και απέκρουσε στη γωνία του.

Η πρώτη φάση για την Squadra Azzurra ήρθε στο 29' με το τεχνικό σουτ εκτός περιοχής του Πελέ να φεύγει έξω,

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Αντόνιο Κόντε άνοιξε το σκορ: Ο Μπονούτσι έκανε μακρινή μπαλιά ακριβείας, ο Τζακερίνι κατέβασε σεμιναριακά και τελείωσε τη φάση με ωραίο πλασέ, νικώντας τον Κουρτουά (0-1).

Οι Βέλγοι έπεσαν ψυχολογικά μετά το γκολ και ήταν τυχεροί που δεν δέχθηκαν δεύτερο στα επόμενα λεπτά. Στο 35' το αριστερό του Καντρέβα έβγαλε ο Κουρτουά και στο 36' η κεφαλιά του Πελέ πέρασε δίπλα στο κάθετο δοκάρι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το Βέλγιο βρέθηκε κοντά στο γκολ: Σε γρήγορη αντεπίθεση η μπάλα έφθασε στον Λουκάκου, ο οποίος τετ α τετ με τον Μπουφόν πλάσαρε άουτ.  Στο 82' ο Οριζί έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ιταλία αμυνόταν στα τελευταία λεπτά  του ματς. Στάθηκε τυχερή και απέφυγε την ισοφάριση στο 90', όταν ο Οριζί  και ο Φελαϊνί  διαδοχικά "έπιασαν αέςρα" σε προσπάθειες για κεφαλιά και σουτ τετ α τετ με τον Ιταλό τερματοφύλακα.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώθηκε το τελικό σκορ: Σε αντεπίθεση των Ιταλών ο Καντρέβα ύψωσε υπέροχα την μπάλα για τον Πελέ, που με γυριστό τίναξε τα δίχτυα γράφοντας το τελικό 0-2.