Πολιτική

Η Ιρλανδία νίκησε την Ιταλία και «έκλεψε» το εισιτήριο της πρόκρισης απ' την Τουρκία

Η Ιρλανδία έκανε τη μεγάλη υπέρβαση  στην τελευταία αγωνισιτική της φάσης των ομίλων του Euro, κερδίζοντας 1-0 την αδιάφορη Ιταλία. Με τη νίκη αυτή πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, «κλέβοντας»  το εισιτήριο απ από την Τουρκία, η οποία έμεινε πίσω στην κατάταξη των τρίτων καλύτερων  των ομίλων.

Οι Ιρλανδοί πήραν την πρόκριση ως καλύτεροι τρίτοι, ενώ η Ιταλία είχε ήδη εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο.

Ο Αντόνιο Κόντε είχε την ευκαιρία να ανανεώσει την ενδεκάδα του, παρατάσσοντας στο γήπεδο μια ομάδα με  πολλούς αναπληρωματικούς. Η Ιταλία δεν κυνήγησε το παιχνίδι. Αντίθετα οι Ιρλανδοί ήταν κινητικοί και προσπάθησαν για το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο έως κακό, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 9’  και στο 21' οι Ιρλανδοί απείλησαν την ιταλική εστία με  με σουτ του Χέντρικ και κεφαλιά του Μέρφι αντίστοιχα. Η ακίνδυνη Ιταλία απείλησε  πρώτη φορά στο 42’, όταν σουτ του Ιμόμπιλε πέρασε λίγο άουτ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Στο 77’ η Ιταλία έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο νεοεισελθών Ινσίνιε έκανε σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ρούντολφ.

Στο 84’ οι Ιρλανδοί έχασαν μοναδική ευκαιρία: Ο Χουλαχαν βρέθηκε τετ α τετ με τον Σιρίγκου, αλλά το σουτ έδιωξε σωτήρια ο τερματοφύλακας της Ιταλίας. Ένα λεπτό αργότερα ο Χουλαχαν έβγαλε σέντρα, ο Μπρέιντι έπιασε  κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα..

Στην συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι Ιρλανδοί πανηγύρισαν την ιστορική νίκη.

Διαιτητής: Χατσέγκαν (Ρουμανία)

Κάρτες: Σιρίγκου, Μπαρτζάλι, Τζάτζα- Λονγκ, Γουάρντ

Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Σιρίγκου, Ντε Σίλιο (81’ Ελ Σαραουΐ), Ογκμπόνα, Τζάτζα, Φλορέντσι, Τιάγκο Μότα, Ιμόμπιλε (74’ Ινσίνιε), Στουράρο, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Μπερναρντέτσι (60’ Νταρμιαν)

Ιρλανδία (Μάρτιν Ο’ Νιλ): Ράντολφ, Κόουλμαν, Κίο, ΜακΚάρθι (77’ Χουλαχαν), Λονγκ, ΜακΛίν, Ντάφι, Χέντρικ, Γουάρντ, Μπρέιντι, Μέρφι (74’ ΜακΓκίντι)