Πολιτική

Η Γερμανία νίκησε, η Β. Ιρλανδία ελπίζει

Πi;o εύκολα απ΄ό,τι δείχνει το τελικό 1-0, η Γερμανία νίκησε τη Βόρεια Ιρλανδία στο «Parc des Princes» στο Παρίσι και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο του Euro2016. Ο Μάριο Γκόμεζ πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 30΄.

Παρά την ήττα, οι Βορειοϊρλανδοί εξακολουθούν να ελπίζουν ότι θα περάσουν στην επόμενη φάση ως μία από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων.

Το ματς ήταν γερμανικός μονόλογος. Στο πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές κόσμου είχαν ένα γκολ, δυο δοκάρια και μερικές κλασικές ευκαιρίες που σταμάτησαν πάνω στον φορμαρισμένο ΜακΓκόβερν.

Το σκορ άνοιξε στο 30΄ ο Μάριο Γκόμεζ με κοντινό σουτ μετά από σύγχυση στην βρετανική περιοχή. Στο 27΄ και στο 34΄ ο Τόμας Μίλερ σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι, την πρώτη με κεφαλιά-ψαράκι και τη δεύτερη με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Ολα αυτά δεν πτόησαν τους Βορειοϊρλανδούς οπαδούς, που κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου εμπνεύστηκαν και τραγούδησαν σύνθημα «Θα κερδίσουμε 2-1!».

Η ευχή τους δεν έγινε πραγματικότητα, όμως οι πιθανότητες για πρόκριση στους «16» παραμένουν αυξημένες, αφού η Βόρεια Ιρλανδία ξεπέρασε την Αλβανία στην καταταξη βάσει διαφοράς τερμάτων και χρειάζεται να περάσει ακόμα μία από τις ομάδες που θα καταταγούν τρίτες.

Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν (Γαλλία)

Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Μάικλ Ο'Νιλ): ΜακΓκόβερν, Χιουζ, ΜακΌλεϊ, Κάθκαρτ, Τζόνι Έβανς, Νόργουντ, Κόρι Έβανς (84΄ ΜακΓκίν), Στίβεν Ντέιβις, Γουόρντ (70΄ Ματζένις), Ντάλας, Ουάσινγκτον (59΄ Λάφερτι).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (76΄ Χεβέντες), Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα (69΄ Σβαϊνστάιγκερ), Κρόος, Οζίλ, Μίλερ, Γκέτσε, Γκόμεζ.