Πολιτική

Η Γαλλία στον τελικό του Euro, νίκησε 2-0 τη Γερμανία

Μπροστά σε 67.000 θεατές στο "Βελοντρόμ" της Μασαλίας, η Γαλλία νίκησε 2-0 την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία και θα ε΄΄ιναι παρούσα στον τελικό του Euro 2016, όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία.

Οι Γερμανοί είχαν απόλυτη εδαφικκή υπεροχή και κατοχή μπάλλας στο πρωτο ημίχρονο, φημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίε. Η γαλλική ομάδα αντεπεξήλθε καλύτερα στις αναγκες του αγώνα, ευνοήθηκε  εν μέρει από την τύχη και είχε σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Λιορίς, ο οποίος έκανε πολλές σωτήριες επεμβάσεις.  Τελικά επικράτησε όχι άδικα.

Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Γριζμάν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 72', με προβολή μέσα από την περιοχή.

Στο ξεκίνημα το ματς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό. Η πρώτη ευκαιρία στο 6ο λεπτό, όταν ο Γκριζμάν έκανε έξοχη ατομική προσπάθεια και σούταρε, αλλά ο Νόιερ έπεσε και απέκρουσε σωτήρια.

Οι Γερμανοί είχν απόλυτη υπεροχή και το παιχνίδι παιζόταν μέχρι το 30' στο μισό γήπεδο, ενώ οι Γάλλοι έβγαιναν μόνον σε αντεπιθέσεις.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ζιρού στο 42΄, όταν «τσίμπησε» την μπάλα με το κεφάλι και βγήκε απέναντι στον Νόιερ, αλλά τη στιγμή του σουτ ο Χέβεντες τον έκοψε με σωτήριο τάκλιν.

Κι ενώ παίζονταν οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιταλός διαιτητής Ριτσόλι έδειξε πέναλτι, όταν σε εφαλιά του Εβρά ύστερα από κόρνερ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σβάινσταϊγκερ.

Ο Γκριζμάν που ανέλαβε την εκτέλεση  ξεγέλασε τον Νόιερ και έκανε το 1-0.

Το γκολ επηρέασε πολύ τους Γερμανούς, όπως φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Λεβ είχαν χάσει την ψυχραιμία και τη συγκέντρωσή τους, δεν είχαν το «καθαρό μυαλό» του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η εξέλιξη του αγώνα είχε κλονίσει, σαφέστατα, την αυτοπεποίθησή τους.

Οι «τρικολόρ» δεν έκαναν πάντως το λάθος να ψάξουν για χώρους προκειμένου να επιτεθούν αλλά περίμεναν υπομονετικά. Ανταμείφθηκαν στο 72΄: Υστερα από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Πογκμπά, ο Νόιερ έκανε έξοδο, δεν έδιωξε μακριά και ο Γκριζμάν με προβολή έγραψε το 2-0.

Η Γερμανία έχασε τη μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, όταν το εξαιρετικό σουτ του Κίμιχ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ

Στιςς καθυστερήσεις ο Λιορίς έκανε εκπληκτική απόκρουση σε κεφαλιά του ίδιου παίκτη και στέρησε κάθε ελπίδα στην ομάδα του Λεβ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)

ΚΑΡΤΕΣ: Σβαϊνστάιγκερ, Τσαν, Οζίλ, Ντράξλερ - Εβρά, Καντέ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόαχιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (61΄ Μουστάφι), Χέβεντες, Έκτορ, Τσαν (67΄ Γκέτσε), Σβαϊνστάιγκερ, Κρόος, Εζίλ, Ντράξλερ, Μίλερ

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Ουμτιτί, Εβρά, Ματουϊντί, Πογκμπά, Σισοκό, Παγέ (71΄ Καντέ), Γκριζμάν (90΄+ Καμπάιγ), Ζιρού (77΄ Ζινιάκ)