Εχασε ο ΠΑΟΚ στην Κωνσταντινούπολη από τη Γαλατά

Με ήττα στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τους αγώνες του στη League Phase του Europa League. Εχασε από τη Γαλαλατασαράι με 3-1, δεχόμενος δύο «φθηνά» γκολ από λάθη και ολιγωρία της άμυνας του.

Ο "δικέφαλος" παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ και δικαιούνταν την ισοπαλία. Σε γενικές γραμμές η Γαλατά ήταν καλύτερη, αλλά ο ΠΑΟΚ στάθηκε επάξια, κυνήγησε το γκολ και ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και οι δύο ομάδες δεν κατόρθωσαν να σημειώσουν γκολ. Ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία στο 45΄με τον Κωνσταντέλια, ο οποίος βρέθηκε τατ α τετ με τον  ντίπαλο τερματοφύλακα και σουταρε πάνω στο σώμα του.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 48' με αυτογκόλ του Μπάμπα, ο οποίος αντί να αποκρούσει ΄πάνω στη γραμμη, έστειλε τη μπαλα στα δίχτυα.

Ο Κωνσταντέλιας ισοφάρισε στο 67', μετά από αναταραχή στην μικρή περιοχή της τουρκικης ομαδας.

Η Γαλατά πήρε πάλι προβάδισμα με τον Αγιούν στο 76'. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ικάρντι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+5'), σουτάροντας ανενόχλητος μέσα από την περιοχή.

Γαλατασαράι: Γκιουβέντς, Αϊχάν (84′ Γέλερ), Σάντσες, Μπαρνακτσί, Τζέικομπς, Τορέιρα, Σάρα, Γιλμάζ (88′ Μπατσουαγί), Μέρτενς (79′ Ντεμιρμπάι), Αγκούν (88′ Γκουτλού), Οσιμέν (79′ Ικάρντι).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα, Καμαρά (81′ Μπακαγιόκο), Οζντόεφ (77′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (77′ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τσάλοφ (70′ Τισουντάλι).