Πολιτική

Euro2016: Στους «16» πρώτη φορά η Πολωνία, με νίκη επί της Ουκρανίας

Επικρατώντας  επί της Ουκρανίας με 1-0 στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας, η Πολωνία ισοβάθμισε στην πρώτη θέση της κατάταξης του ομίλου με τη Γερμανία και προκρίθηκε πρώτη φορά στην ιστορία της στα νοκ άουτ παιχνίδια ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Ο αγώνας ξεκίνησε με δύο χαμένες ευκαιρίες των Πολωνών: Στο 3΄το σουτ του Μίλικ εξουδετέρωσε ο Πιατόφ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Λεβαντόφσκι μόνος απέναντι στον Ουκρανό τερματοφύλακα πλάσαρε άουτ.

Οι Ουκρανοί «απάντησαν» στο 9΄ και στο 17'  με τον Γιαρμολένκο, που σούταρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπλαστσικόφσκι πήρε τη θέση του Ζιελίνσκι στην ομάδα της Πολωνίας και  9 λεπτά αργότερα ο άσος της Φιορεντίνα με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους Πολωνούς, που απείλησαν και στο 56΄ με τον Καπούστκα.

Στο 80' οι Ουκρανοί έχασαν την ευκαιρία για να αποχαιρετήσουν το Euro με ένα βαθμό: Ο Ζοζούλια έστειλε την μπάλα μόλις άουτ με κεφαλιά.

Διαιτητής: Σβέϊν Όντβαρ Μόεν (Νορβηγία)

Κάρτες: Κούτσερ, Ροτάν - Καπούστκα

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μιχάιλο Φομένκο): Πιατόφ, Μπούτκο, Κατσερίντι, Κούτσερ, Φεντέτσκι, Στεπανένκο, Ροτάν, Ζιντσένκο (73΄ Κοβαλένκο), Κονοπλιάνκα, Γιαρμολένκο, Ζοζούλια (90΄+2 Τίμοστσουκ).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Άνταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Γιεντρέιτσικ, Παζντάν, Γκλικ, Τσιόνεκ, Κριχόβιακ, Γιοντλόβιετς, Ζιελίνσκι (46΄ Μπλαστικόφσκι), Καπούστκα (71΄ Γκροσίτσκι), Μίλικ (90΄+3 Σταρζίνσκι), Λεβαντόφσκ