Πολιτική

Euro2016: Η Πολωνία στους "8", πήρε την πρόκριση στα πέναλτι

Η  Πολωνία είναι η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση στους "8" του Euro 2016, επικρατώντας της Ελβετίας  στα πέναλτι 5-4

Στην κανονική του διάρκεια το  έληξε ισόπαλο 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση.

Ο Τσάκα έστειλε τη μπάλα άουτ στο δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσαν οι Ελβετοί, ενώ οι Πολωνοί ευστόχησαν σε όλα.

Η Πολωνία προηγήθηκε  στο 39' με το Μπλαζικόφσκι. ΟΙ Ελβετοί ισοφάρισαν στο 82' με ανάποδο ψαλίδι  του Σακίρι, μέσα από την περιοχή.

Πριν ισοφαρισθούν, οι Πολωνοί είχαν κλεισθεί στην άμυνα, προσπαθώντας να κρατήσουν το 1-0. Οι Ελβετοί είχαν δοκάρι στο 78' με τον Σεφέροβιτς.

Στην παράταση οι Ελβετοί είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 112', αλλά Πολωνός ο τερματοφύλακας Φαμπιάνσκι απέκρουσε την κεφαλία του Σακίρι από τα 2 μέτρα.