Πολιτική

Euro 2016: Η Ισλανδία σταμάτησε τους Πορτογάλους

Στην παρθενική τους εμφάνιση σε τελικούς  διεθνούς διοργάνωσης οι "ψαράδες" της Ισλανδίας έκαναν την έκπληξη, στερώντας τη νίκη από την Πορτογαλία, η οποία πήγε στα γαλλικά γήπεδα ως μία από τις διεκδικήτριες του τροπαίου.

Ο αγώνας στο Σαιντ-Ετιέν τέλειωσε ισόπαλος 1-1, περιπλέκοντας τα πράγματα στον όμιλο, καθώς λίγες ώρες νωρίτερα  στο άλλο μάτς του ομίλου η Ουγγαρία.... "ξέρανε" τους Αυστριακούς, παίρνοντας τη νίκη με 2-0.

Η Πορτογαλία προηγήθηκε με τον Νάνι στο 31' και οι Ισλανδοί ισοφάρισαν  στο 50' με υποδειγματικό πλασέ του Μπιάρνασον, έπειτα από  σέντρα του Γκούντμουντσον από δεξιά.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και είχε  πολλές τελικές προσπάθειες, χωρίς να δημιουργήσει σπουδαίες ευκαιρίες. Ομως η υπεροχή ήταν φλύαρη και ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Ισλανδία κατάφερε να δημιουργήσει την πρώτη καλή φάση στο ματς, με τον Γκίλφι Σίγκουρντσον από αριστερά να βγαίνει στη αντεπίθεση και να σουτάρει μέσα από την περιοχή. Ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε, ο Ισλανδός της Σουόνσι εν συνεχεία δοκίμσε νέο πλασέ, αλλά ο πορτιέρο της Σπόρτινγκ Λισαβόνας μπλόκαρε.

Οι Πορτογάλοι σύντομα πήραν τον έλεγχο του ματς, χάνοντας 4 καλές ευκαιρίες μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, για να ακολουθήσει το γκολ του Νάνι.

Η Πορτογαλία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με πίεση στην αντίπαλη περιοχή, απείλησε με τον Ρονάλντο στο 47', αλλά στο 50' οι Πέπε και Βιεϊρίνια αδράνησαν.

Οι Ισλανδοί έπαιξαν μαχητικά, με μακρινές μπαλιές, χωρίς να ενδιαφέρονται για την κατοχή. Μετά την ισοφάριση φρόντισαν περισσότερο την άμυνα και  επιθετικά περιορίστηκαν σε αντεπιθέσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Βιεϊρίνια, Ρικάρντο Καρβάλιο, Πέπε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ντανίλο Περέιρα, Ζοάο Μάριο (76' Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (84' Έντερ), Ζοάο Μοουτίνιο (60' Ρενάτο Σάντσες), Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Σάιβαρσον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον (90' Τέοντορ Μπιάρνασον), Μπίρκιρ Μπιάρνασον, Μπέντβαρσον, Σίγκτορσον (81' Φινμπόγκασον).