Πολιτική

Euro 2016: Η Αλβανία νίκησε και περιμένει για πρόκριση

Πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ και την παρθενική νίκη της σε τελική φάση διεθνούς διοργάνωσης, η Αλβανία έγραψε ιστορία και ελπίζει τώρα σε πρόκριση. Στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων στα τελικά του Euro 2016 νίκησε στη Λιόν τη Ρουμανία με 1-0, κατέλαβε την τρίτη θέση στον Α' όμιλο  - πίσω απ΄Γαλλία και Ελβετία - και περιμένει τώρα τα αποτελέσματα στους άλλους ομίλους,  ελπίζοντας σε πρόκριση στην επόμενη φάση ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

Από την αρχή του παιχνιδιού η Αλβανία είχε την εικόνα της ομάδας που «διψούσε» περισσότερο για την επιτυχία. Στο πρώτο 20λεπτο οι Ρουμάνοι είχαν την πρωτοβουλία, αλλά οι ενέργειές τους περιορίστηκαν σε κάποιες καλές μεταβιβάσεις και υψηλό ποσοστό κατοχής. Από ευκαιρίες... μηδέν. Αντιθέτως, η ομάδα του Ντε Μπιάζι ήταν εξαιρετικά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, με αιχμές τους ταχύτατους Σαντίκου, Μεμουσάι, Λενγιάνι.

Αρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία της στην περιοχή των αντιπάλων και στο 43΄ πέτυχε το ιστορικό γκολ. Από σέντρα του Μεμουσάι, ο Σαντίκου αντιλήφθηκε την άστοχη έξοδο του Ταταρουσάνου και έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία.

Μια γρήγορη αλλαγή με τον Λουτσιάν Σανμαρτεάν δεν έφερε άμεσα αποτελέσματα για τη Ρουμανία, η οποία στις αρχές του β' ημιχρόνου έχασε τον Αλιμπέκ λόγω (πιθανότατα σοβαρού) τραυματισμού στο γόνατο. Εκείνος που έκανε τη διαφορά ήταν ο νεαρός Φλορίν Αντόνε. Με το που μπήκε στο ματς «αναστάτωσε» την άμυνα των Αλβανών και στο 77΄ με προσωπική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Αυτή ήταν η μοναδική φορά που η Ρουμανία πλησίασε την ισοφάριση

Διαιτητής: Πάβελ Κράλοβετς (Τσεχία)

Κίτρινες: Ματσέλ, Σαπουνάρου, Τόρζε - Μπάσα, Μεμουσάι, Χισάι

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ανγκελ Ιορντανέσκου): Ταταρουσάνου, Σαπουνάρου, Γκριγκόρε, Κίρικες, Ματσέλ, Πρέπελιτσα (46΄ Σανμαρτεάν), Χομπάν, Στάντσιου, Πόπα (68΄ Αντόνε), Στάνκου, Αλιμπέκ (57΄ λ.τρ. Τόρζε)

ΑΛΒΑΝΙΑ (Τζοβάνι Ντε Μπιάζι): Μπερίσα, Χισάι, Αγιέτι, Μαβράι, Αγκόλι, Μπάσα (83΄ Τσάνα), Αμπράσι, Μεμουσάι, Λίλα, Λενγιάνι (77΄ Ρόσι), Σαντίκου (59΄ Μπαλάι).