Πολιτική

Brexit και στο Euro: Η Ισλανδία πέταξε έξω την Αγγλία!

Η Ισλανδία  έκανε  τη μεγαλύτερη έκπληξη στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, αποκλείοντας την Αγγλία από τους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Οι Ισλανδοί κέρδισαν με 2-1, αν και στο 4λεπτό βρέθηκαν να χάνουν 1-0, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ρούνεϊ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισαν με σουτ του Σίγκουρσον και στο 18' προηγήθηκαν με τον Σίγκμορσον.

Στη συνέχεια και μέχρι τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου οι Άγγλοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες.

Οι Ισλανδοί έπαιξαν απλό, πρακτικό ποδόσφαιρο, χωρίς περιττές ενέργειeς, με αντεπιθέσεις και βρέθηκαν πολλές φορές κοντά στο τρίτο γκολ.

Είχαν μιά μεγάλη ευκαιρία για εντυπωσιακό γκολ στο  54', όταν μετά από κόρνερ ο Ράγκναρ Σίγκουρντσον έπιασε ανάποδο ψαλιδάκι μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλλα πήγε επάνω στον τερματοφύλακα.

Τα τελευταία λεπτά οι Αγγλοι πίεσαν κυρίως με σέντρες, αλλά δεν  πέτυχαν τίποτα ουσιαστικό.

Αγγλία (Ρόι Χόντσον): Χαρτ, Ρόουζ, Σμόλινγκ, Κέιχιλ, Γουόκερ, Ντάιερ, Αλι, Ρούνεϊ, Στέρλινγκ, Στάριτζ, Κέιν.

Ισλανδία (Λαρς Λάγκερμπακ): Χάλντορσον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Σάβαρσον, Σκούλασον, Μπιάρνασον, Αρναρσον, Γκούναρσον, Γκούντμουντσον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, Σίγκμπορσον, Μπόντβαρσον.